Zugiho TT modely

Novinky Depo Kolejiště'09 Modul Kolejiště'03 Technologie Galerie Různé Trať 293

Kam s modely?

Je to jedna ze základních a pravděpodobně věčných otázek modeláře. Málokdo z nás žije na zámku a tak časem začneme hledat další "volné" místečko. Jednou pro vagón, pak pro lokomotivu a nakonec by se nám líbila ucelená soupravička... A to není vše. Model nechceme jen upíchnout, ale také musí být vidět. A co až k nakoupeným kouskům přidáme vlastní výtvory. Koho by u srdíčka nezahřálo, když návštěva zůstane hledět na tu naši malou titěrnost(i).

Sám zatím nemusím řešit "upíchnutí" modelu. Nemám jich zas tolik a tak se vlezou do prosklených skříní obýváku a pracovny. Přesto se rád pochlubím a tak vymýšlím jak vše zviditelnit. Musím přiznat, že já sám rád kouknu a pokochám se vlastní sbírkou.

Na internetu jsem viděl různá řešení. Mnoho dalších se vyskytnulo v konferencích a návštěvních kníhách tématických webů. Jeden se rád nechá inspirovat, ale když pak vzpomíná, že to "někde" viděl, většinou už si nevzpomene. Někdy zapracuje náhoda, jindy strejda Google, ale mnohokrát nepomůže nic. Z těchto "sklerotických" důvodů jsem se rozhodnul připravit stránku, na které zveřejním svá řešení a zároveň zde časem budu ukládat zachycené nápady a odkazy k nim.

Zde postupně vznikající seznam:

  1. Univerzální řešení
  2. Závěsný systém "Made In Home"
    1. Volná krajina
    2. Inspirováno zastávkou "Velké Losiny zastávka"

Univerzální řešení...

img_0040.jpg
img_0040.jpg

Závěsný systém "Made In Home"

Přibližná kalkulace:

Odřezky obkládacích palubek
Sponky pro instalaci palubek
Hliníková lišta ... 72,-
Úhelníky ... 2x12,-
Vruty ... 11x0,70
Policové kolíky ... 4x1,-

Konstrukce je patrná z fotek. Svislé nosníky jsou zavěšeny pomocí sponek a lze je tak posunovat nebo oddělat. Zespodu je palubka krytá obyčejným kartónem. Kolíky slouží jako nožičky při práci a také jaké ukotvení na úhelníku.

Zaštěrkování koleje přilepené na korkovém podloží. Kolejnice jsou těsně nad hliníkovým rantlem a zkráceny na vnějším rozměr. Tak trošku počítám s tím, že celé dioráma prostě přiložím ke kolejišti a umístěný model sjede sám. Na zaštěrkování je použita směs stěrků Polák.
Patinování kolejnic je provedeno rzí od Agami a slabým štětcem.
img_0513.jpg
img_0513.jpg
img_0514.jpg
img_0514.jpg
img_0515.jpg
img_0515.jpg
img_0516.jpg
img_0516.jpg
img_0517.jpg
img_0517.jpg
img_0522.jpg
img_0522.jpg
img_0523.jpg
img_0523.jpg

Volná krajina

První deska znázorňuje rovnou (jak jinak) trať ve volné krajině. Nic konkrétního, i když dle pozadí by se asi dala přibližně určit oblast...

Moc místa na krajinu není, ale deska holá nezůstane. Nějaké to zelení na ni musí být...
Jsem zastáncem kombinování moderních foliage s klasickým molitanem v několika vrstvách. V první fázi umístím a kapkou lepidla přichytím útržky foliage Polák - Vřesovištní tráva jako nízké křoviny. Volná místa proložím kousky Polák - pastvina (pokladový papír odstraním). Vše je následně obsypáno, prosypáno a proklepáno jemným pískem (hlínu používat nechci). Písek se dostane i do podkladu foliage a ty tak "zakoření". Na písek je nasypána vrstva směsi různých Polák - purexů se špetkou vláken "nějaké" statické trávy. Vlákna imitují různý popínavý plevel prorůstající trávou i štěrkem kolejového lože. Všechny vrstvy jsou na závěr prolity lihem (odmaštění, vzlínavost) z kapátka a naředěným Sportakrylem přibarveným dohněda. Vznikne tak přirozeně zabarvený podklad krajiny, místy prosvítající mezi trávou a foliage. Špetička purexů pátří i mezi kolejnice... Další použitou foliage je Polák - luční kvítí. Tentokrát jsem použité materiály rozšířil o foliage odřezanou ze zbytku filcu z Polák - nízké keře. Je to taková řídká tráva s pár lístečky, přesně jak bývá pod keři.

A na závěr jsem si dovolil zneužít jedno panoramatické pozadí Michala Trainmaniaka. Vytištěno na 3x A4 barevnou laserovkou. Podlepeno 1mm kartonem a cele zavěšeno na počítačové krytky zadních pozic rozšiřujících karet. Pro větší pevnost jsem horní část zezadu podlepil dalšími dvěma vrstvama kartonu - výsledek nesplnil záměr, takže to nejspíš ještě předělám na dřevěnou lištu...
img_0536.jpg
img_0536.jpg
img_0540.jpg
img_0540.jpg
img_0545.jpg
img_0545.jpg
img_0690.jpg
img_0690.jpg
img_0692.jpg
img_0692.jpg
img_0694.jpg
img_0694.jpg
img_0695.jpg
img_0695.jpg
img_0696.jpg
img_0696.jpg

Inspirováno zastávkou "Velké Losiny zastávka"

V rámci velikonočního volna se synátor pustil do tvorby další desky - dioramatu. Tentokrát by mělo být inspirováno naší domovskou zastávkou.
Na desku jsme nalepili 3mm styrodur (pod plovoucí podlahy) jako základ. další vrstva už je tvořena kolejemi, styrodurem atd. Budovu zastávky tvoříme z 1mm kartonu klasickým postupem (lepeno vteřinovkou, tmeleno sprejem, barveno vodovkama), krytinu vytiskne laserovka a zafixuje lak. Příroda bude tvořena hlínou, pískem, foliagemi a purexy.
IMG_2145.JPG
IMG_2145.JPG
IMG_2146.JPG
IMG_2146.JPG
IMG_2147.JPG
IMG_2147.JPG

Technologie

IMG_1548_th.JPG

Modely Kam s modely - Materiály Jehličnany - Listnáče - Statická tráva - Leptané doplňky - Foliage Polák - Výroba Drážní lampy - Servo-přestavník - Přestavníky (modul) - Sloupy el.vedení - Úprava EW1 - Elektro(nika) Modelářské servo - Dílna Lupa s LED - Stříkací box (lakovna) - Pracovní točna - Různé Nástupiště - Geometrie TILLIG -
©ZuGi 2009-11 Návštěvní kniha...>>>