Zugiho TT modely

Novinky Depo Kolejiště'09 Modul Kolejiště'03 Technologie Galerie Různé Trať 293

Archivní kousky

Svůj skanzen si dovolím opět rozdělit na několik částí, podle způsobu a doby pořízení jednotlivých vozů.

1/ Pořízení v modelářských začátcích

Tuto část skanzenu jsem "zdědil sám po sobě". Jednotlivé kousky jsem si pořídil nebo mi byly darovány v době mých modelářských začátků. Z toho vyplývá, že jsou koupeny cca 1983-1989. V té době mi bylo nějakých 9 let, když jsem k vánocům dostal tu krásnou parní mašinku. Bohužel v tomto věku a následujících asi 2 letech jsem ještě neměl dostatek rozumu, abych se ke všemu choval jako ke zlatu nanesenému na platinovém základě. Podle toho také dnešní stav vypadá. Vláčky strávily přibližně 10 let v půdních prostorách rodinného domu mých rodičů (letní a zimní prostředí na neizolované půdě raději nerozebírám).

Když jsem na toto asi po dalších 5 letech přišel, vynasnažil jsem se posbírat znovu vše v jednu hromadu, tuto alespoň trochu vyčistit a slušně uložit.

Od roku 1987 jsem již nepořídil ani kousek. Střední škola si pak vynutila zrušení existujícího panelu a odstup od tohoto koníčka. I přes svou náročnost, i tehdejší ceny byly pro 12-tiletého kluka dost (kolem 200 Kčs za mašinu, 50 Kčs za vagonek, 40 Kčs za vyhybku atd.) a já na to měl především brigády, mě velice bavil, věnoval mu hodně času a když jsem k tomu začal používat elektroniku (diody, tranzistory a vrcholem byl MH7400 :o) bylo to božské.

rok pořízení cca 1983
Poznámka:
moje první mašinka, která byla v sadě TT. Postavit šlo pouze kruh z 8 obloukových kolejí. K mašince jsem dostal ještě 2 zelené osobní vagónky, jeden nepřežil, druhý je uveden dále
rok pořízení cca 1985
Poznámka:
nejužitečnějším počinem výletu mých rodičů k tetě do Prahy byl nákup této mašinky. poněkud pozapomněli, že panel, který jsem v té době stvářel, neobsahuje elektrifikovanou trať. Ale i tak mé stěstí neznalo mezí. Když se ještě odmontovali pantografy a střešní vodiče, při troše fantazie tu byla dieslová mašina jako hrom :o)
rok pořízení cca 1986
Poznámka:
a nakonec můj poslední kousek. Vánoce tohoto roku mi připomněli, že tatík byl přes léto v Mariánských lázních rehabilitovat svá operovaná záda.
rok pořízení cca 1983
Poznámka:
součást první sady. Bratříčka mu vzal čas a nejspíš moje ruce :o(
rok pořízení cca 1985
Poznámka:
rok pořízení cca 1986
Poznámka:
rok pořízení cca 1987
Poznámka:
tohle jsem si pořídil hlavně kvůli českému designu. Tenkrát to byla vzdácnost. Na druhou stranu, provedení je opravdu umělohmotné. Kromě spřáhadel a os na něm neni kovu.

2/ Dědictví

Několik vozů jsem zdědil po svém bratranci, který mě k tomuto koníčku vlastně přivedl. Jako "dítě města" se ke všemu modernímu a zajímavému dostal jako první. Vše ho bavilo jen chvíli, u mě většina zájmů přetrvala několik let nebo do součastnosti. Těmi kratšími byla elektronika, mezi dlouhodobé patří právě modelová železnice a počítače (od tehdejšího ZXSpectrum+Basic jsem se probojoval k dnešním CoreDuo+VisualFoxPro a staly se mou obživou). Výrobce odhaduji na BTTB. Jak se s těmito modely zacházelo netuším. Nakonec se prostě dostali do mého držení (byly poslány jako mnoho dalšího balastu z jedné půdy na druhou...)

3/ Dary

I v dnešní době (2008) se ještě dají najít poklady. Občas je potřeba uklidit i ty nejzapadlejší části půdy, komory či jiného dlouhodobého domácího uložiště. Zhruba takovým nějakým způsobem jsem přišel k pár kouskům, když byly nalezeny u přátel. Nic nevím o jejich historii, výrobci, sběrateli... Na jejich zpracování a vzhledu je vidět, že mohou být starší jak má maličkost.

4/ Novodobé nákupy (2007-...)

Poslední dobou jsem pořídil několik starších vozů přímým nákupem nebo přes aukro.cz. Bylo to spíš takové levné zaplnění vitríny se záměrem přeznačení vozů na ČSD. Jestli k tomu jednou dojde, to se ukáže...


Původní záměr byl použít pojezd do hurvínka, ale dnes už to vidím spíš jen jako přestříkaný statický model.

Depo

img_4397_th.jpg

Nové vozy Prototypy Eas-u - Uacs-y - Služebák řady Da - M131.1 - Výroba Daa LPH - Zas (Ra) LPH - Raj-ka LPH - T478.1 odlitek - Archivní kousky Vlastní - Dědictví - Dary - Nákupy -
©ZuGi 2009-11 Návštěvní kniha...>>>